kcs
01 بهمن 1401 - 08:56

ثبت ۲۳ روز هوای خطرناک در کردستان/ فرسودگی خودرو ها عامل اصلی آلودگی هوا در سنندج

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: بر اساس داده‌های پایش کیفی هوا از ابتدای سال جاری ۲۳ روز هوای استان در شرایط خطرناک قرار داشته است.

اقبال حمیدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت: بر اساس داده‌های پایش کیفی هوا در ۶ شهر ایستگاه استان که میزان ذرات گرد و غبار و گازهای آلاینده را رصد می‌کند، هوای کردستان از ابتدای سال جاری ۲۶۳ روز قابل قبول، ۱۶ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۲۳ روز خطرناک بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان با بیان اینکه بیشترین میزان روزهای خطرناک در سال جاری مربوط به ماه‌های خرداد و تیر است، افزود: در استان کردستان بیشترین عامل ایجاد گرد و غبار، بر خلاف استان‌هایی مانند خوزستان که منشا آلودگی منابع داخلی است، مربوط به کانون‌های گرد و غبار کشور عراق است.

وی ادامه داد: در حال حاضر  بیش از ۲۰ میلیون هکتار از زمین‌های کشور عراق شاهد گردو غبارهای وسیعی است که به واسطه سدسازی در کشور ترکیه ایجاد شده و بیشترین میزان آلودگی هوا را برای استان ما دارد.

حمیدی اضافه کرد: در فصل پاییز و زمستان به دلیل شرایط وارونگی دما گرد و غبار بیشتر می‌شود و در کنار آن عواملی دیگر نظیر فرسودگی خودروها، شدت آلودگی هوا در شهر ها به خصوص در سنندج بیشتر خودنمایی می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان با بیان اینکه سن فرسودگی ماشین‌های وسایل نقلیه در استان به ۴۰ تا ۵۰ نیز رسیده است، گفت: اکنون بیش از ۷۰ درصد ناوگان حمل و نقل در سنندج فرسوده هستند که می‌توان آن را عامل اصلی آلودگی هوا در سنندج دانست.

وی خاطرنشان کرد: طی دو سه سال اخیر، عرضه گازوئیل و بنزین یورو ۴ در جایگاه‌های سوخت نیز مزید بر علت شده چرا که ماشین‌های مدل جدید اگر از بنزین معمولی برای آنان استفاده نشود انباشت آلاینده را زیادتر می‌کند.

انتهای پیام/2330/72

منبع: فارس
شناسه خبر: 987624