kcs
06 دی 1401 - 21:42

آلودگی هوا به استان قزوین برمی‌گردد

مدیرکل هواشناسی استان قزوین گفت: روزهای پنج‌شنبه و جمعه جوی نسبتاً پایدار را پیش رو داریم و با توجه به عدم ورزش باد و ماندگاری هوای سرد شاهد انباشت آلاینده‌‌های جوی و آلودگی هوا در مناطق مختلف استان خواهیم بود.

یوسف شیخ‌الملوکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از بازگشت آلودگی هوا به استان در روزهای آخر هفته خبر داد و اظهار داشت: روزهای پنج‌شنبه و جمعه این هفته (8 و 9 دی‌ماه) جوی نسبتاً پایدار را پیش رو داریم و با توجه به عدم ورزش باد و ماندگاری هوای سرد شاهد انباشت آلاینده‌‌های جوی و کاهش محسوس کیفیت هوا در استان قزوین خواهیم بود.

وی با بیان اینکه میزان آلایندگی هوا در مناطق صنعتی و پرتردد استان بیشتر خواهد بود، گفت: بنابراین توصیه‌ ما به گروه‌های حساس به ویژه کودکان، سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی، قلبی و عروقی و سایر افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای این است که در روزهای آخر حتی‌الامکان از خانه خارج نشود و در صورت ضرورت برای تردد در بیرون از خانه حتماً از ماسک استفاده کنند.

شیخ‌الملوکی با ذکر اینکه به لحاظ دمایی شاهد استقرار سردترین هوای ‌ماه‌های اخیر در منطقه هستیم، اضافه کرد: با توجه به این سرمای شدید پیش‌بینی ما این است که در روزهای انتهای هفته هوای اغلب نقاط استان با توجه به سکون جریان هوا به وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها برسد و قطعاً میزان آلودگی در شهرهای صنعتی و پرتردد مثل آبیک، البرز و قزوین بیشتر است.

هوای قزوین برای گروه‌های حساس ناسالم شد

عضو ستاد مدیریت بحران استان قزوین همچنین به شاخص روزانه کیفیت هوا در استان قزوین اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شاخص آلایندگی هوا در شهر قزوین به عدد 114 پی‌پی‌ام رسیده و بنابراین در حال حاضر هوای شهر قزوین برای گروه‌های حساس ناسالم است. همچنین شاخص آلایندگی در شهر الوند 93 پی‌پی‌ام است که نشان می‌دهد با افزایش تردد از فردا هوای این شهر هم برای گروه‌های حساس ناسالم می‌‌شود.

شیخ‌الملوکی یادآور شد: هوای فردا چهارشنبه 7 دی‌ماه کمی ابری و در ارتفاعات نیمه‌ابری همراه با پدیده مه خواهد بود و البته در برخی نقاط هم گاهی وزش باد داریم. با این حال از مسئولان انتظار داریم که برای مدیریت جریان آلایندگی هوا از فردا اقدامات جدی را در دستور کار قرار دهند.

وی افزود: فردا دمای هوای شهرستان آوج به منفی 9 درجه سانتی‌گراد خواهد رسید و کشاورزان، باغداران و گلخانه‌داران باید محصولات خود را در مقابل سرمازدگی شدید محافظت کنند.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 939021