kcs
29 آذر 1401 - 15:15

برای حل آلودگی هوا نباید به باد و باران متوسل شویم/ ستاد رسیدگی به آلودگی هوا با ریاست رئیس‌جمهور تشکیل شود

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران تأکید کرد که برای حل معضل آلودگی هوا نباید به باد و باران متوسل شویم و بنده پیشنهاد می‌دهم که ستادی به ریاست رئیس‌جمهور برای حل معضل آلودگی هوا تشکیل شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، سوده نجفی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود در صحن شورای شهر تهران به موضوع تداوم آلودگی هوا در تهران اشاره کرد و گفت: به عنوان عضو شورا از شرایط پیش آمده برای شهروندان عذرخواهی می‌کنم. وظایف مدیریت شهری در قانون هوای پاک مشخص است و ما هم در شورای شهر 30 درصد از کل بودجه را در سال جاری به موضوع حمل و نقل اختصاص دادیم. 

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه سازمان شهرداری سهم خود را در درباره آلودگی هوا به دولت پرداخت کرده است، گفت: متأسفانه دولت نه تنها بودجه‌ای را اختصاص نداده، بلکه در انجام وظایف قانونی خود هم درباره قانون هوای پاک اهمال کرده است.

وی گفت: در جلسه غیرعلنی روز یکشنبه هم موضوع آلودگی هوا پیگیری شد و گزارشی از وضعیت حمل و نقل عمومی ارائه شد.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: وظایف سازمان‌ها در قانون هوای پاک مشخص است، از جمله مصداق‌های آن، توسعه کمربند سبز است که سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها مکلف به اختصاص 20 درصد از منابع خود به آن هستند.

نجفی گفت: مدیریت شهری براساس ساختار اداری نمی‌تواند برای سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها ایجاد تکلیف کند و یا نظارت داشته باشد؛ به عنوان مثال ما نمی‌توانیم به وزارت نفت و صمت بگوییم که چرا میزان سوخت کارخانه‌ها و صنایع بزرگ را تغییر ندادید. 

وی با تأکید بر این موضوع که وضعیت آلودگی هوا در شهر تهران نگران‌کننده است، گفت: آثار آن را بر سلامت شهروندان با توجه به افزایش تعداد قربانی‌ها و مراجعه‌کننده‌ها به مراکز درمانی شاهد هستیم.

نجفی گفت: برای حل معضل آلودگی هوا نباید به باد و باران متوسل شویم. پیشنهاد من این است که ستادی به ریاست رئیس‌جمهور برای حل معضل آلودگی هوا تشکیل شود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 922567